10 Начини да добиете белковини без да јадете месо


Quinoa

(4 грама протеини во половина чаша; 115 калории)

Quinoa содржи комплетни протеини, што значи дека ги содржи сите есенцијални амино киселини потребни за човечкиот организам. Покрај  тоа богата е со растителни влакна, а содржи и железо и магнезиум. Ако на quinoa-та и се додаде вегетаријанско чили или ако се комбинира со овошје, ореви и малку мед или јаворов сируп тоа е супер појадок за лекување.
Сончоглед

(6 грама протеини во четврт чаша; 185 калории)

Семки од сончоглед се како супер енергетска закуска од природата, пакување од протеини како измислено за срцето бидејќи содржи здрави незаситени масти, поволно и кожата заради големиот процент на витамин Е. Печени или пржени, можат да се додаваат во разни салати и јадења. Маргарин од сончоглед кој евкусна замена за путерот од кикирики може да се стави врз печени јаболка и да добиете вкуса посластица.
Млеко од Соја

(8 грама протеини по чаша; 110 калории)

Млекото од Соја има највисок процент на протеини кој е поголем од оној што го содржи млакото од бадем или од ориз, а еднаков е со процентот на кравското млеко. Дури е и подобро, бидејќи тоа не содржи заситени масти. И поради тоа што е без лактоза, многу луѓе сметаат дека е полесно да се вари. Но, бидете внимателни за да се избегне брендови со додаток на шеќер и арома. Користете го за да направите крем супи или како основа за една убав чаша топло какао.
Брокулата

(3 грама протеини по чаша, 20 калории)

Брокула веќе ги има освоено сите-ѕвездички заради високиот процент на растителни влакна и како нискокалоричен извор на витамини А, Ц и К. Иако има релативно пристојно ниво на протеини таа е прогласена и како производ за чистење и детоксикација на организмот. Не е тајна дека брокулата е богата со антиоксиданси. Приготвана на пареа може да се јаде со таан ил да ја збогати содржината на вашата пица.

 

 Овес

(5 грама протеини во половина чаша; 150 калории)
Повисок процент на протеини и понизок процент на  јаглехидрати е одликата на овесот.  Консумирање цели зрна на овес, помага во одржување на стабилно ниво на шеќерот во крвта.  Одовес запојадок можат да се направат палачинки од овес или колачиња од овес и брз леб. Овес, исто така, е изненадувачки добра состојка за зајакнување на исхрана ако се стави во разни сматоци и коктели од зеленчук и овошје.

 

Семе од Коноп

(5 грама протеини во супена лажица, 40 калории)
Семето од Коноп нуди порција на комплетни протеини, како и минералите цинк, магнезиум и железо кои се од суштинско значење за човечкиот организам. Тоа е исто така одличен извор на омега-3 масни киселини, кои обично се наоѓаат во рибата, и може да го намали нивото и ризикот од депресија и холестерол.

 

Тофу

(10 грама протеини во половина чаша, 90 калории)
Супер разноврсна и ниска содржина на масти, овој производ од соја кој доаѓа во различни нивоа на мекост и содржи комплетни протеини. Колку посилно тофу, повеќе протеини има, велат нутриционистите. Одлична замена е за производи од животинско потекло. Користете го наместо на јајца, со зелје или друг варен зеленчук.
Наут

(7 грама протеини во половина чаша, 145 калории)
Наут не е само извор на протеини, тука тој е исто така, богат со растителни влакна, ниска содржина на масти,  на минерали, железо, цинк, виталин Б и фолати  и друго.

 

Грав

(7 грама протеини во половина чаша; 105 калории)
Црн, црвен, бел, шарен… го има во бескрајно голем број на сорти, и сите испорачуваат  високо-квалитетни протеини и влакна, со малку или без маснотии. Се консумира приготвен на разни начини во комбинација со други зеленчуци или сам во чорби, јадења, салати дури и во вид на плескавица.

 

Chia семиња

(4 грама протеини во две лажици; 140 калории)
Овие суперхрана – семиња се многу хранливи, како извор на протеини, антиоксиданси и растителни влакна. Исто така, се извор на омега-3 масни киселини. Може да ги комбинирате со јогурт, да правите пудинг од нив со соја млеко и друго.

 

Snezana Makrevska

 

 

 

Прим. Др. Снежана Макревска

Спец. по општа медицина